Results 1 to 10 of 10
  1. #1 Can two people eat on $67 a week? 
    CU's Tallest Midget! PoliCon's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Pittsburgh PA
    Posts
    25,328
    A couple takes the Food Stamp Challenge and discovers it is possible to eat healthfully on a tight budget. Careful planning and a home garden help.
    By Jason Song
    March 11, 2009
    I was reading a book about the joys of making your own bacon, preferably with mail-ordered pork belly, when my wife mentioned something about a food stamp challenge.

    It sounded ominous.

    We were considering buying a house and the economy seemed shaky, so it was a good time to tighten our belts, she said. We would live on $72 worth of food a week, she explained, about the same amount a family of two in California would get in food stamps.

    Is that truly necessary? I asked. Sure, the cookbook suggests making bacon from pork that cost $88 for 9 pounds, but I was never actually going to do that. And we're pretty thrifty, I argued. We splurge occasionally but we pack our own lunches most of the time, even grow some of our own vegetables.

    But then she showed me our credit card statements and receipts, and I realized we weren't actually that thrifty after all. We'd spent almost $700 the month before on food, including alcohol and going out.

    Maybe it was time to cut back, I thought. And $72 sounded like a perfectly reasonable limit.

    "Should we try it for a month?" I asked.

    "How about two?" she countered.

    We weren't the first nor the most severe members of the Food Stamp Challenge -- in 2007, several members of Congress budgeted just $21 a person, the national average a food stamp recipient receives weekly. The focus of our challenge was different. We weren't making a statement about hunger awareness or pretending we were poor; we wanted to change our lifestyle and our budget.
    http://www.latimes.com/features/food...,5424533.storyThey do realize that food stamps are supposed to be a SUPPLEMENT right? No of course not!
    Last edited by PoliCon; 03-13-2009 at 02:40 PM.
    Stand up for what is right, even if you have to stand alone.
    Reply With Quote  
     

  2. #2  
    Power CUer
    Join Date
    May 2008
    Location
    Northern Virginia
    Posts
    11,473
    Probably, but I certainly don't intend to find out.
    "Today, [the American voter] chooses his rulers as he buys bootleg whiskey, never knowing precisely what he is getting, only certain that it is not what it pretends to be." - H.L. Mencken
    Reply With Quote  
     

  3. #3  
    They are doing it wrong. I actually looked over our winter food bills for the past couple of months a few weeks ago. We eat for that including a breakfast out every week and without all the drama.

    Deli turkey for lunch meat? Insane. I buy turkeys when they are basically giving them away and cook them as needed. The money I have saved allowed me to buy a high quality slicer and a freezer. Shitake mushrooms? Why? The regular button type meet most needs and frankly, when push comes to shove, nobody needs mushrooms as daily fare. I buy big blocks of cheese and slice it myself. Buying pitas? Why? Sure, they are cute and I can afford to buy the ones that are pre-opened (on that same budget) but a tortilla or some homemade bread would be way more economical.

    I noticed that their diet was sadly lacking in soup, stews, and plainer fare. The only time I've spent $700 bucks on food (aside from huge parties) has been when I've bought a side of beef.
    Reply With Quote  
     

  4. #4  
    Senior Member Constitutionally Speaking's Avatar
    Join Date
    May 2002
    Location
    Michigan
    Posts
    4,301
    Quote Originally Posted by Gingersnap View Post
    They are doing it wrong. I actually looked over our winter food bills for the past couple of months a few weeks ago. We eat for that including a breakfast out every week and without all the drama.

    Deli turkey for lunch meat? Insane. I buy turkeys when they are basically giving them away and cook them as needed. The money I have saved allowed me to buy a high quality slicer and a freezer. Shitake mushrooms? Why? The regular button type meet most needs and frankly, when push comes to shove, nobody needs mushrooms as daily fare. I buy big blocks of cheese and slice it myself. Buying pitas? Why? Sure, they are cute and I can afford to buy the ones that are pre-opened (on that same budget) but a tortilla or some homemade bread would be way more economical.

    I noticed that their diet was sadly lacking in soup, stews, and plainer fare. The only time I've spent $700 bucks on food (aside from huge parties) has been when I've bought a side of beef.

    We can live on that also - it isn't all that difficult. Problem is, most people buy convenience foods and cooking from scratch is a lost art.
    I long for the days when our President actually liked our country.
    Reply With Quote  
     

  5. #5  
    Ordinary daily food is a lost art. You can just eat plainly most of the time and kick it up on the weekends.
    Reply With Quote  
     

  6. #6  
    For just one person where I live (NC, so prices are different in some other places).

    One dollar plus tax a week for bologna or some other cheap lunchmeat for lunch. About 5.30 a month.

    Five dollars for a bag of apples is cheap, but not cheap enough to live off 21.00 a month. The fruit would have to be bannanas. Less than two dollars a week, with an average of eight dollars a month. We're up to 13.50 already.

    Buy the cheapest cereal for about three dollars. I would say to make it last for a week, but if you don't eat that for breakfast everyday, you have to find something else. That's 12.00. We're past 21.00 a month now.

    I suppose an alternative might be to get 18 egg carton. Normally under three dollars, and can last up to two weeks (but you really shouldn't eat eggs for breakfast everyday).

    Instead of apples, buy a box of snackcakes for less than two dollars. That decreases price, but it's not healthy.

    Crackers can normally come under two or three dollars, and it can last up to two weeks if you only use it on weekdays.

    I haven't even gone over supper ideas yet.

    Prepare to get sick of Ramon noodles. That's the cheapest you can get.

    You can take spaghetti, and split it up for a few nights.

    I'm talking about one person surviving. I'm sure one can go lower, but darn.
    Reply With Quote  
     

  7. #7  
    CU's Tallest Midget! PoliCon's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Pittsburgh PA
    Posts
    25,328
    Quote Originally Posted by Gingersnap View Post
    Ordinary daily food is a lost art. You can just eat plainly most of the time and kick it up on the weekends.
    We just had a very nice dinner for two for . . . . less than $10 all things factored in - A nice salad, Braised Steak and Onions, Angel Hair alfrado, and peas. Even had some homemade wine with it. :) It's EASY to eat on a budget if you cook for yourself and if buy things when they are on sale. The most expensive thing used in today's dinner was Montreal Steak seasoning - cause that shit's GOOD. :D
    Stand up for what is right, even if you have to stand alone.
    Reply With Quote  
     

  8. #8  
    Resident Unliked Meanie Shannon's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    5,455
    Quote Originally Posted by Lanie View Post
    Prepare to get sick of Ramon noodles. That's the cheapest you can get.
    You've never really eaten Ramen, have you? Those of us who really did have to survive on it know how to spell it.;)
    Loyalty Binds Me- Motto of Richard III
    Reply With Quote  
     

  9. #9  
    Banned
    Join Date
    May 2008
    Posts
    11,970
    Quote Originally Posted by PoliCon View Post
    The most expensive thing used in today's dinner was Montreal Steak seasoning - cause that shit's GOOD. :D
    I will have to try that; all those exotic rubs on steaks have been a big zero for me.

    Not a big eater so I could eat on $38.50 a week but I don't want to try. Ramen noodles would be off the menu.
    Reply With Quote  
     

  10. #10  
    Senior Member MrsSmith's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Kansas
    Posts
    2,393
    It's been a while since I tracked only our food purchases, but the last time I did, I fed us for $100/person/month. At that time, I had 3 teenagers in my house...and frequently fed 2 - 6 of their friends for part of every weekend, and still made it on a total of $500 a month. Two people eating on $67 a week...color me unimpressed.
    -
    -
    -

    In actual dollars, President Obamaís $4.4 trillion in deficit spending in just three years is 37 percent higher than the previous record of $3.2 trillion (held by President George W. Bush) in deficit spending for an entire presidency. Itís no small feat to demolish an 8-year record in just 3 years.

    Under Obamaís own projections, interest payments on the debt are on course to triple from 2010 (his first budgetary year) to 2018, climbing from $196 billion to $685 billion annually.
    Reply With Quote  
     

Bookmarks
Bookmarks
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •